Odzyskane dziedzictwo
Sto lat temu rozpoczął się proces zwrotu Polsce wielu bezcennych dzieł sztuki oraz pamiątek narodowych, zagrabionych w czasie zaborów przez Rosję. Były wśród nich również przedmioty z kolekcji króla Stanisława Augusta, stanowiące elementy wyposażenia Łazienek Królewskich. Rewindykacja polskich dóbr kultury nastąpiła w wyniku traktatu ryskiego. Porozumieniu pokojowemu z 1921 r. poświęcona była wystawa "Odzyskane dziedzictwo. W 100-lecie traktatu ryskiego", prezentowana w Galerii Plenerowej od 18 marca do 30 kwietnia 2021 r.
Sztuka dobrego myślenia
Pierwsza wystawa o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim, prezentowana w Muzeum Łazienki Królewskie od 26 kwietnia do 1 września 2024 r., była fascynującą podróżą w świat polskiego baroku. O tym, skąd wziął się pomysł na ekspozycję, opowiedzieli jej kuratorzy - dr Kamil Frejlich i dr Piotr Skowroński.
Przeczytaj cały wpisFreski Mattii Pretiego
Twórczość wybitnego włoskiego malarza i freskanta okresu baroku, caravaggionisty Mattii Pretiego była eksponowana na wystawie w Podchorążówce. Znajdowała się tam m.in. instalacja z replikami słynnych fresków z konkatedry św. Jana w Valletcie, które artysta wykonał w latach 1661-1666.
Przeczytaj cały wpis"Obietnica szczęścia"
Marmurowe rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jednej z ciekawszych rzeźbiarek XX w., prezentowane były na wystawie w Starej Oranżerii do 3 grudnia 2023 r. O tym, dlaczego twórczość artystki jest tak niezwykła, opowiadała kuratorka ekspozycji, Anna Szary.
Przeczytaj cały wpis